Embed

İmam Hatip'li Olmak..

İmam Hatipli olmak;

İmam Hatip lisesinin zordur başlangıcı.

Önyargılı gelirsin.

İsmi İmam ve hatipdir çünkü.Ya imamlar vardır yahut hatip olmak isteyenler..Evet evet zordur imam hatibin başlangıcı.Yabancı gelirsin; sanki biraz ürkersin toplumun sana henüz onüç yaşındayken aşıladığı 'örümcek kafalılar'ın ağına düştüm zannedersin.Oysa gelince öğrenirsin İmam hatipte ; 'zannın iyisi ve kötüsünden uzak durulması inceliğini.'

Zerafeti öğrenirsin,

Dostluğu öğrenirsin,

Din kardeşliğini ,

'Hepimiz kardeşiz' sloganlarını kuru bir eylemden öte olduğuyla tanışırsın; yani yaşarsın doya doya kardeşliğini.

Büşra,Kübra,Tuğba,Merve'lerin bolca bulunduğu bu yuvalarda bir tane de 'esas kardeş' seçersin kendine.Zaman ileriedikçe yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmeyecek ve birlikte kalmak isteğiyle aileden izin koparma sırası gelecektir.Muhtemelen izin vermeyecekler ama zamanla o'nu tanıyacaklar ve kızları gibi benimseyeceklerdir.Hatta o olmadan artık izin vermeyeceklerdir haftasonu doyasıya gezmelerine.

Ve sonra aşık olacaksın sende bir gün ; ayrı merdivenleri kullandığınız,ayrı bahçelerde teneffüs ettiğiniz o delikanlılardan birine sen; pencerede vurulacaksın.

Platonikken 'günaha da girmiyorum oh' rahatlığı vicdanını saracak ve bu rahatlık o'nun seni farketmesiyle son bulacak.

Ve muhakkak farettireceksindir çünkü sen imam hatibin genç kızı; sen bu işler nasıl yürütülüyor bilemeyeceksindir.

İmam hatip birinci sınıftasın; ergenliği doyasıya yaşayıp ailene kapılar çarpmaktasın.Kim bilir belki seni o okula yolladıkları için nefret bile edebilirsin bir süre onlardan,mümkündür.

Arapça metinlerle ilk kez karşılaşıp,Kuran-ı Kerim'i ilk kez okumaktasın otuz kişilik sınıfının ortasında yanakların kızara kızara..

Her yeni güne biraz daha gitmeme isteğiyle uyanıp devamsızlığın dibine vuracaksın belki de..

Ama o seni kucaklayacaktır her yeni sabahta.Ve sen bunu farkedemeyeceksindir.

Yer yer arkadaşlarının yanında imam hatipte okuyorum demeye utanacak ve 'büyüyünce ne olacaksın?' sorularına muhtemelen İlahiyat harici hangi meslek varsa onu söyleyeceksindir.

Artık sen dördüncü sınıftasın; ilk geldiğin sene abla dediklerinin yaşına ulaştığında kendine  başka ablalar seçeceksin çünkü sen büyüyecek ve farkedemeyeceksin.

Okul müdürün mezuniyetinde eline sahte bir diploma tutuşturacak; açıp içini okuyacaksın.'İmam hatipli olmak ayrıcalıktır' diye başlayacaktır diplomanın ilk satırları...

Sonra zamanla imam hatibin farkını göreceksin.Gördüğünde ailene minnettar kalmaya başlayacaksın.Sonra sen o delikanlıyı da unutacaksın.Hayatına gelip gidenler,uğrayıp çıkanlar olacak ama daimi kalan bir 'Büşra'ların hep olacak..Ve her sıkıntında yanında olan o dostuna söyleyemediğin çok şey kalacak içinde çünkü cümlelerini hiçbir zaman tamamlamayacksın.Onun hep yanında olacağını düşündürten bir kararlılığı olacak.Bu yüzden sen o'na cümlelerini tamamlamayacaksın.Minnet duygularının yarısı gönlünde,yarısı gözlerinde kalacak ve dolduracak gözlerini fakat ; ağlamayacaksın.

Cuma törenlerinde size saatlerce konuşma yapan yüksek ihtimal saçları öğrenci dertlerine feda edilmiş o okul müdüründen hiçbir zaman hoşlanmayacaksın.

Birinci sınıfta silgi istemeye çekindiğin,öcü olarak gördüğün o erkekler artık senin korumaların kesilecek sana atılan her lafta dayılık taslamaya başlayacaklar.Sen sahip olduğun bu değerin kıymetini ancak Filistinli bir çocuğun kanayan gözyaşlarını farkettiğinde anlayacaksın.Okuldan çıkmanıza engel olan hocaları,demir kapıları engel saymayacak ve elli kişi kimseye aldırmadan koşarak uzaklaşacaksınız.Yardım gemileriniz batırıldığında aranızda cemaat 0'cu,şu'cu,bu'cu kalmayacak.Siz o eyleme omuz omuza 'Allahuekber' nidalarıyla katıldığınızda herkes size bakacak.Sen önce öcü sandığın kardeşlerine daha sonra üzerinde formaya bakacaksın.Gözlerin dolacak fakat ağlamayacaksın.İmam hatip genci sen büyüyünce ''duyarlı'' olacaksın!

 

''İmam Hatip'li olmak ; gurur duymaktır.

İmam Hatipli olmak; ayrıcalıktır.''

                                                                                                                    BETÜL AKDAĞ

                                                                                                                                              12.07.12

  

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !